Polonya Başvuru Şartları

Polonya üniversitelerine başvuru için Türkiye’de üniversite yerleştirme sınavına girmeniz ya da bir üniversiteye yerleştirilmiş olmanız gerekmiyor. Lisans eğitimi için lise diplomanız ve lise not dökümünüz ile başvuru yapabiliyoruz.

Üniversite başvuru ve kayıt işlemlerine Nisan – Temmuz aylarında başlaması gereklidir. Başvuru süreci ve vize işlemleri için bu süre önemlidir. Bazı üniversiteler Ağustos sonuna kadar kayıt kabul ederler ancak bazı bölümlerde kontenjan olduğu için bu süreye kadar beklenilmemesi gerekir.

Polonya’da okuyabilmek için Lehçe bilmeniz şart değil. İyi derecede İngilizce bilerek veya hazırlık eğitimi alarak birçok seçkin Polonya Üniversitende okuma şansını yakalayabilirsiniz. Hatta Fransızca ve Almanca dersler bile alabilirsiniz. Temel bir kaç Lehçe söz öbeği ile Polonya’da geçireceğiniz süreyi daha da eğlenceli bir hale getirebilirsiniz. Çoğu okul yeni başlayanlar için Lehçe dersleri sunmaktadır. Üniversitede Lehçe olarak verilen bir ders veya program almak isterseniz, Lehçenizin derste katılım sağlayabilecek kadar iyi olması gerekir.