Ukrayna’da Üniversite Kabul Şartları

Ukrayna’da hazırlık programları .

Ukrayna’da Üniversitelerinde eğitim İngilizce ve Rusça olarak verilmektedir. Öncelikle hangi dilde eğitim alacağınızı veya eğitim almak istediğiniz lisans veya yüksek lisans programının hangi dilde eğitim verdiğini bilmenizde yarar var. Bazı lisans ve yüksek lisans programları hem İngilizce hemde Rusça verilirken, kimi bölümler yalnızca Rusça eğitim vermektedir.

 ihtiyaç duyduğunu okumak için IELTS skorunuz 5,5 – 6,0 bandında  ise 1 sınıftan başlayabilirsiniz. Aksi takdirde hazırlık okumak zorundasınız

Üniversite yurtları fiyat olarak uygundur. Fakat Yurtların bakımsızlığından dolayı öğrenciler tarafından rağbet görmemektedir. Diğer taraftan oturum izni için Devlet yurtlarına kayıtlı olmak şartı vardır.

Ukrayna’da okuyacağınız şehire göre uygun apartlar da kalabilirsiniz. Fiyat aralığı şehirden şehire değişmektedir.100 $ ile 250 $ aylık ücretler ile konaklamanızı sağlayabilirsiniz.

Yurtlar üniversiteye yakın olup yürüyüş mesafesindedir. Eğer okulda biraz uzakta bir apart bulursanız endişelenmeyin Ukrayna’da odessa harici olan 2 büyük şehirde (kharkiv ,kiev)metro ağı bulunmakta ve merkezi yerlere metro ile ulaşım mümkündür.

Metro fiyatı tek bilet 4 grvna dır. ( TL bazında 60 kuruş tur)  

Ukrayna’da şehirlere göre aylık tüketeceğiniz para 200 $-300 $ (konaklama hariç )